close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2014

 • 11 marca 2014

  Mija 10 lat od najtragiczniejszych w skutkach zamachów terrorystycznych w historii Hiszpanii, które pochłonęły 192 ofiar śmiertelnych, w tym czworo Polaków.

  W zawiązku z obchodami rocznicy zamachów, 10 marca, w madryckim Teatro Real, Ambasador RP uczestniczył w uroczystości wręczenia 365 symbolicznych medali ofiarom zamachów. W wydarzeniu udział wziął m.in. min Spraw Wewnętrznych Hiszpanii, Jorge Fernández Díaz. Dzień później, w rocznicę zamachów, Ambasador uczestniczył w symbolicznym pogrzebie państwowym pod przewodnictwem pary królewskiej w madryckiej katedrze Almudena. W uroczystej mszy świętej udział wziął m.in premier M. Rajoy, przedstawiciele władz państwowych, Ambasadorowie krajów, których obywatele zginęli w zamachach oraz rodziny ofiar.

   

  Tego samego dnia I Sekretarz Ambasady złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą ku czci ofiar w madryckim parku Retiro. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Madrycie oraz stowarzyszeń ofiar terroryzmu.

   

  Do zamachów doszło 11 marca 2004 r. w Madrycie. W podmiejskich pociągach podczas porannego szczytu eksplodowało wówczas dziesięć bomb. W ich wyniku zginęły 192 osoby, a 1 857 zostało rannych. Był to najkrwawszy zamach terrorystów islamskich w Europie.

  Foto: La Moncloa
  Foto: La Moncloa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: