close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 października 2018

  8 października w Ambasadzie miał miejsce specjalny kulinarny wieczór polsko-żydowski przy muzyce na żywo w wykonaniu klezmerskiego DJ. Gościem specjalnym był Janusz Makuch, twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, który w tym roku obchodzi 30-lecie powstania.


  Wśród zaproszonych osób znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, dziennikarze i lokalna społeczność żydowska, w tym rabin gminy Masortí Bet-El wraz z małżonką.

   

   

  Wśród zaproszonych osób znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, dziennikarze i lokalna społeczność żydowska, w tym rabin gminy Masortí Bet-El wraz z małżonką.

   


  Celem spotkania było pokazanie dzisiejszej Polski jako kraju, który, czerpiąc z  wielowiekowej, wspólnej historii, pozostaje ważnym miejscem dla rozwoju współczesnej kultury żydowskiej, czego najlepszym przykładem może być Festiwal w Krakowie, jedna z największych tego typu imprez na świecie.

   


  Jan Makuch opowiadał o wielowiekowej polsko-żydowskiej historii i o silnych związkach kulturowych, w tym również kulinarnych, między obu społeczeństwami. Podkreślił,  że dialog polsko-żydowski oparty na wzajemnym poznaniu, szacunku i zrozumieniu jest możliwy, a dowodem na to może być 30 letnia historia Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego, który od pierwszej edycji w 1988 r. cieszy się niesłabnącym powodzeniem. 

   


  Podczas wieczoru serwowane było specjalnie skomponowane menu, przygotowane przez Sabinę Francuz, szefową kuchni współpracującą z FKŻ, w którym przeplatały się dania zarówno sefardyjskie jak i aszkenazyjskie, wszystkie od wielu lat goszczące również na polskich stołach. Latkesy z ziemniakami, burakami i koperkiem, kugel z cebulką i ogórkiem czy matijasy z olejem makowym i kiszoną rzodkiewką spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zaproszonych gości. 

   


  Degustacji potraw towarzyszyła muzyka żydowska  prezentowana na żywo przez DJ Wojtka Kowalskiego z rozgłośni Off Radio Kraków oraz teledyski prezentujące kulturę żydowską w Polsce

   


  Przy współpracy z madryckim biurem Polskiej Organizacji Turystycznej Ambasada promowała również walory turystyczne, kulturalne oraz kulinarne Krakowa jako Europejskiej Stolicy Gastronomicznej 2019.


   

  brunch
  brunch1
  brunch10
  brunch11
  brunch12
  brunch13
  brunch15
  brunch16
  brunch17
  brunch19
  brunch20
  brunch4
  brunch5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: