close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 listopada 2018

  11 listopada w samo południe, dziękczynną mszę Te Deum w Katedrze Almudena odprawił kardynał Carlos Osoro, Arcybiskup Madrytu. Był to punkt kulminacyjny madryckich obchód setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dzień wcześniej miała miejsce Gala Polonijna zorganizowana prze wszystkie organizacje i stowarzyszenia działające w Madrycie i okolicach. Wieczorem na biało-czerwono rozświetliła się madrycka Fontanna Cibeles.

  Święto Niepodległości obchodziliśmy przez cały weekend.


  9 listopada w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie  odbył się patriotyczny wieczór „Strofy Niepodległej”, podczas którego uczniowie, rodzice i nauczyciele przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, a także oddali hołd poległym w walce za Ojczyznę.

  10 listopada miała miejsce Gala Polonijna zorganizowana przez wszystkie organizacje i stowarzyszenia działające w Madrycie i okolicach. W profesjonalny sposób, godnie, ale i z domieszką dobrego humoru, przedstawiono wybrane elementy historii Polski, wybitne postacie, w tym św. Jana Pawła II, pieśni patriotyczne oraz tańce ludowe. Artyści polonijni byli oklaskiwani przez prawie tysiącosobową publiczność, wśród której znaleźli się Ambasador Marzenna Adamczyk, przedstawiciele Ambasady Instytutu Polskiego oraz władz Madrytu, Alcalá de Henares i Torrejón de Ardoz.

  11 listopada w samo południe, dziękczynną mszę Te Deum w Katedrze Almudena odprawił kardynał Carlos Osoro, Arcybiskup Madrytu. Była ona koncelebrowana po polsku i hiszpańsku przez kilkunastu polskich księży pracujących  w Hiszpanii. W swojej homilii kardynał złożył Polsce i Polakom życzenia z okazji setnego jubileuszu oraz podziękował Ambasador za inicjatywę zorganizowania tej uroczystej mszy św., podczas której Polacy i Hiszpanie wspólnie mogą się modlić w intencji niepodległej Polski. Kilkakrotnie wspominał św. Jana Pawła II, który 25 lat temu konsekrował Katedrę i którego relikwie są w niej przechowywane.

  Za oprawę wokalno-muzyczną mszy odpowiedzialni byli: Marta Misztal – polska organista mieszkająca w Madrycie, Agnieszka Grzywacz – sopran, Ewa Poda – sopran oraz chór „Krakus”, którzy wykonali szereg utworów, w tym hymn Gaude Mater Polonia, pieśni Czarna Madonna, Barka (wykonana  po polsku i hiszpańsku), czy Ave Maria Michała Lorenca. Mszę zakończyło odśpiewanie przez tłumnie zgormadzonych wiernych pieśni „Boże, coś Polskę”.

  Po mszy Ambasador i Kardynał złożyli kwiaty pod figurą Matki Boskiej Almudeny – patronki Madrytu oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

  Tego samego dnia Ambasador RP wydała uroczyste przyjęcie dla członków hiszpańskiej Polonii. Uczestniczyło w nim kilkaset aktywnych działaczy polonijnych, w tym prezesi i członkowie zarządów stowarzyszeń, dyrektorzy polskich szkół, polscy artyści, lekarze, przedsiębiorcy i naukowcy.

  Zwieńczeniem tego podniosłego dnia było podświetlenie na biało i czerwono jednej z najbardziej emblematycznych fontann Madrytu – fontanny Cibeles, znajdującej się na głównym rondzie miasta, naprzeciw siedziby ratusza.

   


  Zapraszamy do obejrzenia galerii!!

   

  katedra
  katedra0
  katedra2
  katedra5
  msza11
  msza14
  msza15
  msza16
  msza19
  msza20
  msza21
  msza22
  msza25
  msza27
  msza28
  msza31
  msza32
  msza34
  msza35
  msza38
  msza41
  msza43
  msza44
  msza47
  msza48
  msza5
  msza50
  msza51
  msza7
  msza8
  msza9
  przyjecie18
  przyjecie55
  przyjecie79
  przyjęcie
  przyjęcie10
  przyjęcie11
  przyjęcie12
  przyjęcie13
  przyjęcie14
  przyjęcie15
  przyjęcie17
  przyjęcie2
  przyjęcie20
  przyjęcie21
  przyjęcie22
  przyjęcie3
  przyjęcie5
  przyjęcie57
  przyjęcie58
  przyjęcie6
  przyjęcie60
  przyjęcie61
  przyjęcie65
  przyjęcie69
  przyjęcie7
  przyjęcie73
  przyjęcie76
  wystawa3
  wystawa4
  cibeles5
  cibeles7
  cibeles8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: