close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 lipca 2018

  24 i 25 czerwca w Santiago de Compostela odbyło się VI Polsko – Hiszpańskie Forum Parlamentarne, w którym po raz pierwszy uczestniczyli również senatorowie z obu państw. Ze strony polskiej w rozmowach wzięli udział m.in. Marszałek Senatu S. Karczewski, Wicemarszałkowie Sejmu R. Terlecki i B. Mazurek. Na czele delegacji hiszpańskiej stanęli A. Pastor – Przew. Kongresu i Pío García-Escudero - Przew. Senatu.

  Podczas spotkania reprezentanci izb wyższej i niższej parlamentów obu państw poruszyli tematy takie jak:  stan i możliwości rozwoju relacji dwustronnych, współpraca gospodarcza i handlowa, polityka sąsiedztwa UE, turystyka, edukacja, kultura, polityka energetyczna i bezpieczeństwa.

  Politycy obu państw uznali za udaną dotychczasową współpracę międzyparlamentarną i zaznaczyli, że tego typu spotkania wzmacniają więzi między PL i ES oraz nadają impuls dla nowych inicjatyw w ramach współpracy bilateralnej. Zgodzili się również co do potrzeby kontynuacji organizacji forum w składzie poszerzonym o senatorów. Podczas spotkania wielokrotnie odwoływano się do przypadających w tym roku rocznic: 100. odzyskania przez Polskę niepodległości,  550. dwuizbowego polskiego parlamentu  i 40. hiszpańskiej konstytucji.   

  W obszarze edukacji, kultury i nauki uczestnicy forum opowiedzieli się za wsparciem działań mających na celu wprowadzenie nauki języka polskiego do hiszpańskich szkół w regionach o największym skupisku Polonii i zachowaniem odpowiedniej ilości godzin nauczania języka hiszpańskiego w szkołach na terenie naszego kraju.

  Zgromadzonych odwiedzili szef regionalnego rządu Galicji, Alberto Núñez Feijóo i burmistrz Santiago de Compostela, Martiño Noriega Sánchez.

  deklaracja2
  dekleracja
  dekleracja wspólne
  Feijoo
  Forum AP
  obrady
  obrady
  sala
  zdjecie wspolne

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: