close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2017

  24 września br. Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Poland First to Fight”, wraz z Ambasadą RP, Instytutem Polskim oraz Stowarzyszeniem Polonijnym Krakus, zorganizowało w jednym z madryckich parków VII edycję rekonstrukcji historycznej II wojny światowej „Do Broni 2017”. W programie znalazł się m.in. apel poległych, uroczyste przekazanie sztandaru, rekonstrukcja powstańczego punktu opatrunkowego i degustacja potraw kuchni polskiej.

  Głównym punktem wydarzenia był apel poległych z udziałem Ambasador RP w Madrycie, w którym oddano cześć polskim oddziałom, od kampanii wrześniowej po „żołnierzy wyklętych. Po zakończeniu apelu Ambasador uroczyście przekazała stowarzyszeniu Poland First to Fight polski sztandar z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

  Rekonstrukcja historyczna dotyczyła służby sanitarnej w Powstaniu Warszawskim. Z dużą dokładnością odtworzono jeden z batalionowych punktów opatrunkowych, którego losy posłużyły do opowiedzenia o 63 dniach walk w Warszawie.

  W programie znalazły się również występy chóru „Krakus”, który wykonał polskie pieśni patriotyczne, seminarium madryckiego historyka Manuela Guerrero, który poprowadził seminarium o odzwierciedlanych historii Polski w twórczości malarskiej, a także degustacja polskich potraw, w tym tradycyjnej żołnierskiej grochówki.  

  Dodatkową atrakcją była możliwość wysłania, poprzez specjalnie przygotowany punkt  harcerskiej poczty polowej, listu do żyjących uczestników Powstania, a także wyrobienie sobie legitymacji Armii Krajowej.

  Jak co roku wydarzenie cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Madrytu, gromadząc około 300-osobową publiczność. Gościem specjalnym był Jerzy Radłowski - Nowak, weteran II wojny światowej, żołnierz AK i 1 Dywizji Pancernej, odznaczony  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

   

  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia galerii!

  rekonstrukcja
  rekonstrukcja4
  rekonstrukcja5
  szpital polowy
  sztandar
  sztandar2
  sztandar3
  sztandar AMA
  wystawa
  apel
  apel3
  chór
  IMG_20170924_125354
  mały Powstaniec2
  mały Powstaniec3
  przysięga
  przysięga2
  Radlicki
  rekonstrukcja6
  szpital polowy
  IMG_20170924_125354
  IMG_20170924_134549
  IMG_20170924_141958

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: